Výstava Creativa pod záštitou Únie žien prinesie do Trenčína pestré farby

unia zien slovenska iniciativa creativa handmade trencin

Už od 11. do 13.10. bude Trenčín opäť mestom módy. Tentokrát však trošku kreatívnejšej, ženskejšej, ekologickejšej a v neposlednom rade takej, ktorá pomôže aj ľuďom v núdzi. Mierové námestie bude totiž na tento víkend patriť Iniciatíve Creativa, čo je názov projektu, ktorý zabaví nielen autorky, ale aj divákov.

Výstava Iniciatíva Creativa je vyvrcholením súťaže, ktorú toto leto organizovala Únia žien Slovenska. „Každá z nás má doma nejaké zvyšky látky, priadze, kože, či iného prírodného materiálu. Prečo im nedať ďalší život? Vyzvali sme preto ženy, aby z nich skúsili vytvoriť kreatívnu tašku, či na nákup, pláž, pre deti, alebo hoci aj kabelku,“ približuje tému súťaže predsedníčka Únie žien Slovenska Jana Vaľová.

Projekt bol inšpirovaný slovenskou históriou. „Naše staré mamy nechodila na nákupy s reklamnými igelitkami, ale dotvárali si, alebo priamo vytvárali tašky na každodenné použitie, ktoré vyjadrovali ich individualitu a cit pre krásu,“ vysvetľuje Jana Vaľová. Ta upozorňuje, že súťaž má okrem estetického aj ekologický rozmer. „Každý deň počujeme o tom, ako to ľudstvo prehnalo s pľundrovaním zdrojov. Myslím, že je opäť čas, aby ženy ukázali, že empatia je potrebná aj vo vzťahu k prírode a preto chceme ukázať, že viacnásobne použiteľné tašky sú užitočné. Prípadne, že aj zvyšky látok môžu dostať druhý život,“ dopĺňa Vaľová.

Všetky prihlásené výtvory budú teraz dostupné na predajnej výstave, ktorá sa začne už v piatok 11.10. od 13:30 na Mierovom námestí. Okrom toho, že porota vybrala víťazky, tak bude ocenených aj 30 najinšpiratívnejších výtvorov. Výťažok z predaja pritom pôjde na dobrú vec a poputuje ľuďom v núdzi. Na predajnej výstave však budú dostupné aj iné handmade výrobky. O zábavu sa postará aj pestrý kultúrny program určený pre všetky vekové kategórie a kvalitné tradičné a aj sladké občerstvenie.

V sobotu od 14:00 bude opäť pestrý program pre deti v podaní Šaša Jara a pre dospelých vystúpi skupina Paľa Drapáka. Každí, kto si v stánkoch zakúpi handmade výrobok dostane losovací anketový lístok a v sobotu môže hrať o hodnotné ceny: víkendový wellness pobyt, kávovar, vankúše a ďalšie zaujímavé ceny. 

Posledný deň Iniciatívy Creativa sa zavŕši na Trenčianskom hrade workshopmi pre verejnosť, líčením pre dámy, či výstavou slovenských krojov a krojovaných bábik.

V Trenčíne tak návštevníkov čakajú tri dni plné zábavy, kultúry, tradícií, ale hlavne šikovnosti slovenských dievčat a žien. „Určite pozývam všetkých, nech si prídu spríjemniť jeseň pestrými farbami krásnych tašiek, ktoré naše členky vytvorili, vôňami a chuťami skvelého občerstvenia a nech sa dobre zabavia na umeleckých vystúpeniach našich hostí. Tento víkend bude určite patriť k nezabudnuteľným,“ avizuje Jana Vaľová.

unia zien slovenska iniciativa creativa handmade trencin